Excite

Paracetamol: welke kwaaltjes lost het op?

Paracetamol, of ook wel acetaminophen genoemd, is een van de meest geslikte medicijnen om koorts en pijn tegen te gaan. Paracetamol bestrijdt de oorzaken van de ziekte niet als dusdanig, maar de actieve bestanddelen werken wel pijnstillend en koortsverlagend. Maar waar gebruik je een paracetamol nog meer voor? En hoe gebruik je een paracetamol zo veilig mogelijk?

Waarvoor kun je een paracetamol innemen?

Paracetamol wordt gebruikt om vele aandoeningen te behandelen, zoals:

  • griep
  • oorontsteking
  • hoofdpijn
  • spierpijn
  • migraine
  • artritis
  • artrose
  • rugpijn
  • kiespijn
  • verkoudheid
  • koorts en
  • menstruatiepijn

Hoe werkt een paracetamol?

Paracetamol verlicht de pijn van diverse kwaaltjes, doordat het het pijnsignaal dat de hersenen registeren onderbreekt. De werkzame stoffen hebben echter geen effect op de oorzaak van de pijn en lost als zodanig de kwaal niet op.

Mogelijke bijwerkingen van paracetamol

Paracetamol kent weinig bijwerkingen en wisselwerkingen met andere geneesmiddelen, mits het in de juiste doseringen wordt gebruikt. De pijnstiller kan worden ingenomen door kinderen en volwassenen en ook zwangere vrouwen kunnen met een gerust hart een paracetamol innemen. Hoewel paracetamol een van de meest veilige pijnstillers op de markt is, zijn er enkele bijwerkingen die - hetzij zeer zelden - voorkomen:

  • medicijn-afhankelijke hoofdpijn
  • overgevoeligheid voor paracetamol
  • leverbeschadiging bij langdurig gebruik in hoge doseringen
  • nierbeschadiging bij langdurig gebruik in hoge doseringen

In welke dosering mag je paracetamol innemen?

De aanbevolen dosis paracetamol bij tabletten van 500 mg is als volgt:

  • 6 - 9 jaar: ½ tablet 4 - 6 keer per dag
  • 9 - 12 jaar: 1 tablet, 3 - 4 keer per dag
  • 12 - 15 jaar: 1 tablet, 4 - 6 keer per dag
  • volwassenen: 1 - 2 tabletten, maximaal 6 keer per dag

Stop direct met het innemen van paracetamol wanneer...

  • je na 3 dagen nog steeds koorts hebt
  • je na 7 dagen nog altijd pijn hebt
  • je huiduitslag, hoofdpijn, roodheid of zwelling hebt na inname van de paracetamol
  • als de symptomen erger worden of als er nieuwe symptomen ontstaan

Bedenk dat geen enkel medicijn honderd procent veilig is. Lees altijd de bijsluiter voor gebruik! Neem de tabletten volgens de voorgeschreven dosering is. Zodra je een of meerdere van de bovenstaande symptomen ervaart, neem dan gelijk contact op met je huisarts.


Holland - Excite Network Copyright ©1995 - 2017